Test2, tyle że łatwiej

Sierpień 17th, 2015

Ok, potestowaliśmy, wszystko działa i jesteśmy zadowoleni. Ciekawie się robi, gdy dostaniemy nie jedną, ale 50 funkcji do sprawdzenia. Pisanie klasy może okazać się męczące, dlatego są pewne alternatywy dla modułu „unittest”.

tdd2

Read the rest of this entry »

Test

Sierpień 17th, 2015

Developerka bywa przyjemna, ale testy – niekoniecznie. Tylko, że właśnie brak testów jest najczęstszą przyczyną wypuszczenia na produkcję produktu, który zawiera trywialne, poważne błędy w kodzie. Samo tworzenie testów też okazuje się być sztuką. Do rozważenia są bowiem wielorakie scenariusze, opcje i podejścia z każdej strony. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że napisanie naprawdę porządnych unit-testów zajmuje tyle samo czasu, co pisanie właściwego kodu. Może właśnie coś w tym jest.

tdd1

Read the rest of this entry »

Legalna transmisja potokiem

Czerwiec 10th, 2015

Dla odmiany coś legalnego. Dobra, żart. Wszystko co opisuję jest legalne. Wbrew pozorom torrenty są legalne… i najszybsze. Wszystko zależy od zawartości, treści i dostępności seedów. Programów do obsługi jest multum, z mojej strony więc standardowo – coś konsolowego i prostego.

torrent
Read the rest of this entry »

O, droid… ODroid?

Czerwiec 8th, 2015

Miniaturyzacja nie przestanie mnie zadziwiać. Niesamowite, jak można wcisnąć 4-rdzeniowy procesor, 4GB RAMu, ekran i resztę elektroniki w małe pudełko. I da się z tego nawet dzwonić. Jakby się jeszcze udało uruchomić na tym Archa…

odroid
Read the rest of this entry »

IP do tablicy

Luty 17th, 2015

Może bez specjalnego rozpisywania się na temat iptables, bo jest to dość popularny temat. Post raczej w stylu poradnika podstawowych reguł po instalacji pakietu.

iptab
Read the rest of this entry »

/cgi-bin/admin.cgi, O RLY?

Luty 17th, 2015

Z tak wielkiej nienawiści do wszelkiej maści botów sieciowych i skanerów postanowiłem opublikować listę adresów IP, które działają mi na nerwy. Lista będzie aktualizowana na bieżąco.
fw

Lista na http://lopers.pl/lopers/publ/li-publ/105-banned-ips

Plik sparse rozrosł się do ogromnego rozmiaru? To nie problem – wystarczy wykonać kilka zabiegów, aby odzyskać utracone miejsce, szczególnie jeśli jest to dysk SSD, którego pojemność jeszcze nie jest taka tania. Pojemność plików rzadkich (sparse) tylko rośnie – usunięcie plików nie zwalnia zajętego miejsca, które zostało już zalokowane.

swiss-cheese
Read the rest of this entry »

Pixi [cz. 1]

Lipiec 11th, 2013

W dobie malejącego wpływu płyt i napędów CD/DVD, a wzrostu pendrive’ów i dysków USB, a tym samym instalowania systemu z poziomu USB, warto wspomnieć o możliwości podnoszenia i instalowania systemu Live. Tym samym chciałbym rozpocząć serię (tak, wieloczęściową serię), opisów możliwości i instrukcji dotyczących bootu sieciowego dzięki iPXE.

ipxe
Read the rest of this entry »

Jako, że większość damowych i tanich hostingów WWW oferuje jedynie dostęp do strony poprzez FTP, a o SSH można pomarzyć (albo dopłacić), warto znać parę sztuczek, które ułatwią zarządzanie i publikację treści.

ftp-click

Read the rest of this entry »

Unity w KDE?

Grudzień 29th, 2012

Jeśli ktoś lubi Ubuntu i podoba mu się pasek z przyciskami szybkiego wybierania programów, ale nie lubi Gnome’a i chciałby mieć to samo w KDE, to proszę czytać dalej…

pasek_mini
Read the rest of this entry »