Internet na kartę

Słowem wstępu

Do całego tego szukania alternatywnych rozwiązań zmusił mnie brak jakiegokolwiek sensownego łącza w mojej rodzinnej miejscowości - dostępne są jedynie drogie i niestabilne WiFi z NAT-owanym IP zewnętrznym. Najlepsze metody, które do tej pory testowałem, zawdzięczam (myślę, że mogę Go tak nazwać) znajomemu Jakubowi z http://jdtech.pl.

 

Porównanie cen

Wybierając jakąkolwiek ofertę ma się na celu głównie 2 rzeczy - płacić jak najmniej, a dostać jak najwięcej. Czasami lubię to nazywać "wojną" i "prowokacją" tych wszystkich operatorów - żeby jakoś zmusić ich do analizy konkurencji i zmniejszenia cen. W zależności od tego, jak dużo GB jest nam potrzebne, warto porównać  kilku operatorów właśnie dla takiego okienka pakietowego - startery są czasami nawet darmowe, jak nie za jedyne 5 zł w każdym kiosku. Dobrze jest mieć rozwiązanie dual-sim albo modem, żeby korzystać z tej drugiej karty, najczęściej innego dostawcy niż tego, który oferuje nam możliwość wykonywania połączeń.
Nie będę tu omawiać darmowych danych otrzymanych po aktywacji startera (najczęściej kilkudniowy pakiet do 1GB). Pomijam także czasowe promocje, bonusy po doładowaniu oraz limity zawarte od razu w danym pakiecie. Interesuje mnie jedynie możliwość dokupienia pakietu, a pozostałe dane traktuję jako "zapas" w razie przekroczenia limitów. Poza tym, taką dokładną analizę warto przeprowadzić dopiero po wybraniu najkorzystniejszej oferty, bo zazwyczaj mamy potrzebę dokupienia dodatkowych paczek danych. Niestety większość tych bonusów ma tak śmieszną ważność, że opłaca się jedynie przy wyjeździe na 4 - 5 dni.

 

Wybór operatora

Uwzględniam tu tylko pakiety, które można dokupić do oferty, wszystkie ważne 30 dni i... załamałem się. Niektóre z nich są tak zupełnie niekorzystne, przesadzone, nieopłacalne i nieprzemyślane, że współczuję każdemu, kto nie przeanalizował sobie najpierw kosztów, tylko wpakował się w ogromne wydatki za niewielkie ilości danych. Zestawienie przygotowałem w arkuszu, ze względu na wykorzystanie funkcji oraz tabelaryczną prezentację.

analiza ofert internetu na kartę - arkusz kalkulacyjny


Od razu rzuca się w oczy oferta Aero2, którą gorąco polecam i z której osobiście korzystam. Po prostu bezkonkurencyjna. Należy jednak pamiętać, że z takiej karty SIM nie można dzwonić - służy jedynie jako dane komórkowe. Nie chcę tu się specjalnie rozpisywać na temat zalet, ponieważ dla osób korzystających bardzo intensywnie, inny model będzie optymalniejszy.
Przedstawiam przykładowe koszty dla 3 GB i 10 GB, gdzie zazwyczaj trzeba dokupić kilka pakietów, żeby osiągnąć ten pułap.

 

Wnioski

Chociaż większość operatorów sieci komórkowych daje możliwość zakupienia pakietu danych, to niestaty oferty te są na tyle przesadzone, że nawet nie warte uwagi. Od siebie mogę tylko dodać, że w ofercie w Play posiadam 1 GB danych w obrębie pakietu miesięcznego, do tego 300 MB (zupełnie darmowych dzięki Freemium) w VirginMobile - jako podstawowy limit w telefonie z dual-sim. Najtańszy dostawca usług do moich to oczywiście Aero2, kiedy czasem potrzebny jest dużo większy rozmiar danych.

Sunday the 23rd. // c3a4e53fa3cf //